Dostępny już jest nowy zeszyt Encyklopedii Ziemi Głogowskiej

76

Dla pasjonatów lokalnych dziejów dostępny jest nowy, już 76 zeszyt Encyklopedii Ziemi Głogowskiej wydany przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej.

Zeszyt nr 76 Encyklopedii Ziemi Głogowskiej zawiera 19 haseł, przedmiotowych i biograficznych, napisanych przez siedmiu autorów (Antoni Bok, Michał Cimek, Dariusz Andrzej Czaja, Marek Robert Górniak, Wiesław Maciuszczak, Sławomir Olejnik, Jacek Relich). Spis haseł w najnowszym zeszycie nr 76:

- Badoń-Lehr Ryszard;

- Buler Andrzej;

- Fabryka Maszyn Budowlanych „Famaba” (x2);

- Gimnazjum nr 4 im. Polskich Odkrywców;

- Kirkiewicz Józef,

- Lewicki Jerzy;

- Międzynarodowy Festiwal im. Andreasa Gryphiusa;

- Ochotnicze Straże Pożarne na Ziemi Głogowskiej (x2);

- Orzech Stanisław;

- Państwowy Ośrodek Maszynowy w Głogowie;

- Papużyński Władysław;

- Porty w Głogowie do 1945 roku;

- Ruszowice – historia do roku 1945;

- Sanojca Ryszard;

- Szkoła Podstawowa nr 6 im. Tadeusza Kościuszki;

- Wyszanów – historia po roku 1945;

- Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Milana w Legnicy, Oddział w Głogowie.

Encyklopedia Ziemi Głogowskiej jest najbardziej znaną i najstarszą serią wydawniczą TZG. Pierwszy numer trafił do rąk czytelników w 1993 roku, a do dziś stowarzyszenie wydało łącznie już 76 zeszytów, w tym kilka monotematycznych i okolicznościowych (o Sławie i okolicach, z okazji 900-lecia obrony Głogowa, 20-lecia Encyklopedii Ziemi Głogowskiej i 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Polsce). W każdym zeszycie znajdują się hasła w porządku alfabetycznym o zróżnicowanej tematyce, lecz związanej oczywiście z Głogowem i regionem. Na przestrzeni prawie ćwierć wieku ukazało się drukiem już ponad 800 haseł, napisanych przez około 100 autorów. Twórcami zagadnień są akademiccy pracownicy naukowi, muzealnicy, nauczyciele, studenci oraz lokalni pasjonaci historii.

Zeszyty EZG, jak i inne wydawnictwa Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, dostępne są w biurze stowarzyszenia w głogowskiej PWSZ oraz w lokalnych księgarniach i salonikach prasowych.

76

Dodaj komentarz