Dziś mija 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

IMG_8950

13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce - na mocy podjętej uchwały Rady Państwa - stan wojenny. Dziś obchodzimy 35. rocznicę od tego smutnego wydarzenia w najnowszej historii naszego kraju.

Stan wojenny wprowadzony został na terenie całej Polski Rzeczpospolitej Ludowej a zniesiono go dopiero 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk Milicji oraz Służby Bezpieczeństwa zginęło zginęło kilkadziesiąt osób. W noc z soboty na niedzielę (12-13 grudnia) oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tys. żołnierzy Wojska Polskiego, 30 tys. funkcjonariuszy MSW oraz bezpośrednio na ulicach miast 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9000 samochodów oraz helikoptery i samoloty transportowe.

10 tysięcy funkcjonariuszy wzięło udział w Akcji „Jodła”, której celem było zatrzymanie i umieszczenie w uprzednio przygotowanych aresztach i więzieniach wytypowanych osób, uznanych za groźne dla tzw. wówczas bezpieczeństwa państwa.

W dniu wczorajszym w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym głogowskiego zamku, odbyła się konferencja naukowa dotycząca stanu wojennego w Zagłębiu Miedziowym. Podczas jej trwania można było obejrzeć specjalną wystawę, przygotowaną przez Instytut Pamięci narodowej, dotyczącą tego wydarzenia na Dolnym Śląsku.

(Fot. Dariusz Czaja)

IMG_8950

Dodaj komentarz