Nie narażaj swojego życia. Postaw na odblask!

odblask

Każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszy mający „odblaski”, staje się widoczny nawet z odległości ponad 150 metrów.W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Niestety wielu pieszych nie stosuje się do przepisów w tym zakresie, narażając swoje życie. Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni.

Z danych statystycznych wynika, że około 38% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Według policyjnych statystyk w 2015 roku na terenie woj. dolnośląskiego piesi spowodowali 171 wypadków drogowych w wyniku, których śmierć poniosło 19 osób, a obrażenia ciała odniosło 154 osoby.

Zgodnie z nowelizacją Prawa o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych.

(źródło – Wydział Ruchu Drogowego KWP we Wrocławiu)

odblask

Dodaj komentarz