Nowe stowarzyszenie oraz inicjatywy- rozmowa z Michałem Górawskim

sss-860x124

Michał Górawski to młody, ambitny mieszkaniec Głogowa, który nie tylko mówi o problemach miasta, ale również stara się tym problemom zaradzić. Postanowiliśmy z nim porozmawiać o nowym stowarzyszeniu działającym na terenie Głogowa i kolejnych inicjatywach.

1.Dlaczego postanowiłeś założyć nowe Stowarzyszenie, zamiast kontynuować pracę nad Młodymi Demokratami?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że Młodzi Demokraci są organizacją młodzieżową związaną umową stowarzyszeniową z Platformą Obywatelską. Tymczasem partia ta w ostatnich kilku miesiącach całkowicie zagubiła się ideowo. Po pierwsze niepotrzebnie podjęła wyścig na demagogię z PiS. Po drugie ludzie tacy jak, niegdysiejszy bliski współpracownik braci Kaczyńskich, Ludwik Dorn, wielbiciel faszystowskiego dyktatora Chile, Michał Kamiński, czy wreszcie najbardziej nieudolny szef SLD w historii tej partii, czyli Grzegorz Napieralski nie mają nic wspólnego z centryzmem, który PO od dłuższego czasu deklaruje. Mimo to, nie bacząc na różnice ideowe ugrupowanie Ewy Kopacz przyjęło ich na listy wyborcze. Ogólnie rzecz biorąc Platforma coraz mniej przypomina ugrupowanie polityczne, a coraz bardziej reprezentację Kataru w piłce ręcznej. Tymczasem dla mnie członkowstwo w partii było, jest i zawsze będzie w pierwszej kolejności wyborem ideowym. Wreszcie po trzecie, oburzyło mnie rozpisanie w akcie paniki po pierwszej turze wyborów prezydenckich, referendum, które uważam za kpinę z Konstytucji. Właśnie te zjawiska z krajowej polityki spowodowały, że nie chciałem już aktywnie wspierać PO. Nie zmienia to jednak faktu, iż mam w sobie silną determinację do społecznego i obywatelskiego działania. Jednocześnie szyld Młodych Demokratów utrudniał współpracę z osobami o odmiennych poglądach politycznych, którą w organizacji nie związanej z żadną partią nawiązać znacznie łatwiej. Takie są powody decyzji o powołaniu nowej organizacji.

2.Co różni Młodych Demokratów od działaczy stowarzyszenia FOSA?

FOSA jest organizacją dużo szerszą, skupiającą ludzi z większej ilości środowisk. Wśród członków silną grupę stanowią dawni Młodzi Demokraci, ale są też ludzie, którzy działali w innych organizacjach, a nawet osoby, dla których FOSA to pierwsze doświadczenie w działalności społecznej. Generalnie zbudowaliśmy kreatywną mieszankę ludzi o różnych biografiach i doświadczeniach. Jestem przekonany, iż dzięki temu będziemy mogli wnosić bardzo konstruktywny wkład w rzeczywistość naszego miasta.

3. Skąd pomysł na nowe stowarzyszenie? Jaka idea przyświeca jego działalności?

Chcielibyśmy współkształtować naszą lokalną rzeczywistość. FOSA będzie nawiązywała do istniejących w całej Polsce ruchów miejskich, czyli organizacji, które dążą do zwiększonego udziału mieszkańców w zarządzaniu miastem i decydowaniu o kierunkach jego rozwoju, a także wpływają na realne działania poprawiające ich jakość życia w każdej sferze. Chcemy również wspierać rozwój świadomości obywatelskiej oraz tożsamości lokalnej. Pomysł na stworzenie takiej organizacji narodził się z naszej bardzo dużej chęci do społecznego zaangażowania i kreowania otaczającej nas wszystkich rzeczywistości. Zmieniania jej na lepsze.

4. Jakie są plany na przyszłość nowego stowarzyszenia?

Na ten moment nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów. Teraz mogę powiedzieć, że pracujemy nad dwoma, bardzo ciekawymi pomysłami, które mają szansę wyraźnie zaznaczyć się w społecznym krajobrazie Głogowa. Więcej informacji przedstawimy w najbliższych tygodniach. Tymczasem zajmujemy się sprawami organizacyjnymi. Na ten moment jesteśmy stowarzyszeniem zwykłym, ale chcemy dokonać rejestracji w KRS. Wkrótce złożymy odpowiednie dokumenty i rozpoczniemy ten proces. Nasze pierwsze działania będziemy jednak podejmować jako stowarzyszenie nierejestrowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż rejestracja w KRS trwa kilka miesięcy. Nie chcemy tracić tego czasu.

Dodaj komentarz