Prezentacja programów edukacyjnych dla głogowskich przedszkoli i szkół

DSC_8691

31 maja br. w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym, funkcjonującym przy Zamku Książąt Głogowskich odbyła się prezentacja programów edukacyjnych wraz ze scenariuszami zajęć w ramach projektu pt. „Przywracanie serca miastu. Rewitalizacja historycznej przestrzeni Głogowa”.

Program edukacyjny dla głogowskich placówek oświatowych opracował głogowski nauczyciel i regionalista Dariusz Czaja, który przedstawił go również podczas lekcji pokazowej nauczycielom głogowskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Opracowanie to ma na celu budowanie tożsamości lokalnej oraz pozytywnych związków ze swoją „Małą Ojczyzną” wśród dzieci i młodzieży – najmłodszych mieszkańców Głogowa. Głównym zadaniem programu edukacyjnego jest zbudowanie poczucia świadomości wśród tych najmłodszych głogowian, że centrum miasta znajduje się w miejscu historycznie ukształtowanej struktury przestrzennej, sięgającej na lewym brzegu rzeki Odry XIII wieku. Ponadto ważnym zadaniem jest wprowadzenie pojęcia „rewitalizacja” – z konkretnymi jej przykładami na terenie Starego Miasta i Śródmieścia, oraz rozwijaniu wiedzy o tym procesie wśród najmłodszego pokolenia głogowian.

W programie Dariusz Czaja zamieścił nie tylko informacje historyczne, ale także przykładowe scenariusze zajęć, które nauczyciele mogą zastosować w ramach zajęć szkolnych.

Program edukacyjny to jeden z elementów przygotowania do Lokalnego Programu Rewitalizacji. „Przywracanie serca miastu” to zadanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014 – 2020.

(Fot. Tomasz Białas)

DSC_8691

Dodaj komentarz