Publikacja o losach głogowian w latach 1806-1814

01 - Losy głogowian - Dietrich

Prezentujemy dziś Państwu jedną z najnowszych wydawnictw książkowych Towarzystwa Ziemi Głogowskiej. To pozycja: Gottlob Siegfried Dietrich pt. „Losy Głogowa podczas okupacji francuskiej 1806-1814″. Publikacja dotyczy militarnych dziejów naszego miasta. Pisane „na gorąco” wspomnienia głogowskiego lekarza, wydane w 1815 roku w Głogowie.

Książka przetłumaczona przez Antoniego Boka i opatrzona Posłowiem prof. dr hab. Jerzego Maronia z Uniwersytetu Wrocławskiego, ukazuje się jako VII tom serii: GLOGOVIA MILITARIS.

Autor – dr Gottlob Siegfried Dietrich był wybitnym głogowianinem, lekarzem praktykiem, aktywnym w życiu społecznym. Był również człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach i kontaktach, które wykorzystał też w prezentowanym dziele.

Wydawca zapowiada „Losy Głogowa” tak: Książka, którą przedstawiamy czytelnikowi, jest „historią w historii”: zapisem wydarzeń i opisem sytuacji, jaka przydarzyła się Głogowowi i jego ludności w burzliwych czasach początku XIX wieku. Oto wojna przerywa nagle i w brutalny sposób codzienne bytowanie miasta, które na swoje nieszczęście jest twierdzą. Zagarnia życie jego społeczności na ponad siedem okupacyjnych lat. Ostatni rok jest czasem mobilizacji, oblężenia, walk i nadziei. To sytuacja dramatyczna i niszcząca życie – jak prawie każda okupacja. Z takiego też punktu widzenia opisuje ją świadek.

W najbliższym czasie wydawnictwo będzie dostępne do nabycia w głogowskich punktach sprzedaży.

01 - Losy głogowian - Dietrich

Dodaj komentarz