W odsłoniętej poternie znaleziono arsenał z czasów Napoleona!

mury

Wraz z odkryciem w ziemi fragmentów dawnego, dużego podziemnego przejścia do fosy podczas budowy drogi i parkingu przy ulicach Starowałowej i Świętojańskiej archeolodzy we wnętrzu odkrytej poterny znaleźli spory arsenał pochodzący z czasów okupacji francuskiej Głogowa!

Odsłonięte przejście zachowało się w bardzo dobrym stanie, wykonane z grubych ceglanych murów przykrytych kolebkowym i krzyżowym sklepieniem a tuż obok samego przejścia znajduje się dodatkowe duże pomieszczenie zaopatrzone w otwory strzelnicze wyprowadzone do wnętrza fosy i do samego przejścia, które miało pełnić funkcje obronne dla całej wspomnianej konstrukcji. I to właśnie tam uwagę archeologów zwróciło część ściany, która nie była zbyt stabilna. Po dokładniejszym zbadaniu miejsca, okazało się, że tuż za murem, w sporej szczelinie, znajduje się liczny arsenał uzbrojenia i umundurowania, pochodzącego z czasów okupacji francuskiej Głogowa w latach 1806-1814!

Obok różnego rodzaju XIX-wiecznej broni, odkrywcy informują, że w odsłoniętym pomieszczeniu widać również mundury, które na pierwszy rzut oka zachowały w bardzo dobrym stanie! Zawdzięczać to można idealnemu mikroklimatowi, panującemu w odkrytej szczelinie.

Obecnie prowadzone są prace, mające na celu wydobycie tego ciekawego znaleziska. Docelowo ma trafić do głogowskiego muzeum. Do sprawy wrócimy.

(Fot. Dariusz Czaja)

mury

Dodaj komentarz